A BÖRTÖNBŐL SZABADULVA, MOST MÁSOKNAK SEGÍT

Évente körülbelül 600 ezer ember szabadul az amerikai börtönökből, de a társadalomba való beilleszkedés során számos akadályba ütköznek. Stanley Frankart tisztában van ezzel, hisz átélte.



Frankartot először 10 éves korában vették őrizetbe, amikor eltörte egy iskolatársa állkapcsát. Ezután kábítószerekkel kapcsolatos vádakkal többször került javítóintézetbe és börtönbe. Amikor 16 éves volt, arcon lőtt valakit, és 10 év börtönbüntetést kapott. Mire 2017-ben elhagyta a börtönt, 18 évet élt elzárva a külvilágtól. Frankart hetente egyszer visszamegy régi börtönébe, az Ohio állambeli Mansfieldben található Richland Correctional Institutionba, hogy a hamarosan szabaduló raboknak megtanítsa, hogyan kezdjenek új életet. A 32 éves egykori fogoly a keresztény jellemfejlesztés és a professzionális üzleti gyakorlat keverékét tanítja az általa alapított Young Christian Professionals nonprofit szervezeten keresztül, hogy segítsen a raboknak felkészülni a kinti életre.

"Természetes volt, hogy olyanoknak segítsek és szolgáljak, akik ugyanonnan jöttek, mint én" – mondta Frankart, aki immár házas és két kislány édesapja.

A Young Christian Professionals szervezetnek 75, többnyire önkéntes tagja van, akik egy nyolc hetes tanfolyamot vezetnek az ohiói börtönökben — és most már Michiganben, Pennsylvaniában és Illinoisban is. Szabadulásuk után egyénileg is támogatják a volt rabokat.

A 32 éves egykori fogoly a keresztény jellemfejlesztés és a professzionális üzleti gyakorlat keverékét tanítja


A program során a résztvevők tanulmányozzák a kereszténységet és gyakorlati foglalkoztatási készségeket sajátítanak el. Megtanítják a foglyoknak, hogy kell kezet fogni valakivel, a másik szemébe nézni, nyakkendőt kötni és helyesen artikulálni. Frankart ezt 'üzleti etikettnek' nevezi, amelynek nagy részét ő maga is könyvekből tanulta. Körülbelül 1800 rab és azok családtagjai végezték már el a programot, amit Frankart még a börtönből indított el. A programot főleg a Witness Foundation finanszírozza, amely fekete keresztyén vezetőket képez és támogat. (Frankart a Witness Fellows egyik első tagja volt, és nemrég megosztotta történetét egy podcastban Jemar Tisbyvel.) A visszatérés óriási kihívás sok szabadult számára, mert rengeteg szabály és törvény akadályozza őket a munkavállalásban, a lakhatásban és a szavazásban.

A Brennan Center for Justice jelentése szerint "a büntetett előélet szinte garantálja, hogy egész életén keresztül a szegénységi küszöbön legyen az illető." A legtöbb munkáltató háttérvizsgálatot végez a teljes munkaidős állásra jelentkezőknél. Az Egyesült Államokban 27000 szabálya tiltja, hogy volt rabok szakmai engedélyt kapjanak. Az állami lakhatást gyakran megtagadják a büntetett előéletű emberektől. Ezek a nehézségek aránytalanul nagy mértékben érintik a fekete amerikaiakat. Míg az ország 13%-a fekete amerikai, eközben a börtönben levők 38%-át teszik ki. Ötször valószínűbb, hogy börtönbe kerüljenek, mint a fehérek.

Joe Biden elnök 2023 áprilisát a 'második esélyek hónapjának' nevezte ki, hogy tudatosuljon az emberekben ez a sok akadály, és hogy több esélye legyen a volt raboknak. Továbbá utasította a Szövetségi Kisvállalkozói Hivatalt, hogy több vállalkozásindítási kölcsönt nyújtson büntetett előéletű kérelmezőknek.

Frankart — aki hetente 'beilleszkedő istentiszteleteket' is tart Cantonban, a Crossroads United Methodist Churchben — úgy véli, hogy az egyházak és más keresztény szervezetek nem tettek eleget a volt foglyok társadalmi beilleszkedéséért. "Ez a kapcsolódási lehetőség hiányzik, amikor az emberek csak programokra vagy bibliaórákra jönnek — nincs lehetőség a kapcsolatteremtésre" – mondta. Beszélt arról, hogy a börtönből kijutva csak egy szemeteszsákja volt a holmijaival, és nem tudta, hogy fog eljutni a rehabilitációs központig Mansfieldben, ahol még aznap jelentkeznie kellett. Manapság ő maga viszi el az újonnan szabadult rabokat a célállomásra, és gyakran étellel is ellátja őket.

"Segítünk, akármire van szükségük - lakás, munkahely, törlési kérelem, jogosítvány. Bármire van szükségük, végigkísérjük őket ezen az úton."

Stanley Frankart összesen 18 éven keresztül volt őrizetben. A Healing Communities USA egy olyan szervezet, amely gyülekezeteket tanít, hogy hogyan segítsenek frissen szabadult foglyoknak. Harold Dean Trulear, a szervezet országos igazgatója azt állítja, hogy sok szervezet támogatja a társadalomba visszatérőket, de valószínűleg még így sem elég. "A visszatérő emberek száma messze meghaladja ezeknek a szervezeteknek a kapacitását" – mondta Trulear, aki a washingtoni Howard Egyetem alkalmazott teológia docense is, folytatva: "és ezért soha sincs belőlük elég".

Frankart élete 21 éves korában, 2011-ben váltott irányt, a richlandi intézet padlóján. Két banda összeverekedett, és Frankart a földön találta magát: alaposan megverték, megrugdosták és még meg is szúrták. "Emlékszem, hogy ahogy ott feküdtem a földön, abban a pillanatban rájöttem, hogy mennyire nincs hatalmam a saját életem felett" – mesélte Tisbynek a podcaston. "És amíg ott feküdtem, azt mondtam: 'Isten, Jézus, akárki is vagy, ha létezel, segíts fel a padlóról!' "

Ez egy hosszú út kezdete volt. Csatlakozott három keresztyén férfihoz a börtönben, akik segítettek neki tanulmányozni a Bibliát. Ezt önképzés követte, beleértve az Urban Ministry Institute 16 hetes tanfolyamát, majd vezető lett a Fellowship of Christian Athletes helyi börtönszervezetében. 2015-ben egyszer a börtön könyvtárában ült és tanult, amikor meglátott egy 'szedett-vedett csapatot', és elkezdett velük beszélgetni. Ekkor rájött, ahogy mondta: "Isten ide küldött misszióba."

Így született meg a Young Christian Professionals. A raboknak — akár férfiaknak vagy nőknek — nem kell hívőknek lenniük ahhoz, hogy feliratkozzanak, és nem elvárás, hogy keresztyénnek vallják magukat, mire végeznek. Viszont keresztyén tanítást hallgatnak. A program legjobb része Frankart szerint az, hogy sokan azok közül, akik sikeresen beépülnek a társadalomba, később önkéntesként segítenek másokon. "Megismételhető modellünk van" – állítja Frankart. "Olyanokat nevelünk ki, akik maguk akarnak kezdeményezni. Mi támogatjuk őket, és végigkísérjük őket a folyamaton."


Ezt is ajánljuk


Hatalmas ébredési pillanat,
amint 10,000 ember keresi Jézust

A Unite US beszámolója szerint 67 különböző egyetemről érkezett összesen 10,000 diák a Bud Walton Arénába.
"Jézus ott találkozott velünk."