BibleProject - Ószövetség

A sorozat azoknak kíván segíteni, akik a Bibliát csak inspiráló idézetek gyűjteményének tekintik. Azokat a nehéz szakaszokat veszi át, amelyeket sok keresztény hajlamos elkerülni, mert zavarónak vagy nyugtalanítónak tűnik.

A Teremtés könyvének fő üzenete

A Biblia első könyve egy olyan könyv, amiről biztosan hallottál már. Mózes első könyve, azaz a Genezis (Teremtés), a héber résít szóból ered. Ami annyit jelent, hogy kezdet.

A Teremtés könyvének fő üzenete 2.

A Genezis könyvében Isten megígéri, hogy Ábrahám családján keresztül minden nemzetet megáld. De hogyan fog érvényesülni Isten ígérete az idősödő férjekkel, türelmetlen feleségekkel, áldást-lopó gyerekekkel és féltékeny testvérekkel?

A Kivonulás könyve

E könyv első része elmeséli, hogyan kerül Ábrahám családja rabszolgasorba Egyiptomban. Isten szabadítót támaszt, hogy szembeszálljon a fáraó gonoszságával és felszabadítsa az izraelitákat.

A Kivonulás könyve 2.

A könyv folytatásában az izraeliták a Sínai-hegy lábához mennek, ahol Isten szövetségi kapcsolatra hívja őket. Képviselőivé akarja tenni őket minden nemzet számára, és személyesen közöttük akar élni.

A főoldalról

Kortárs
Felemelkedés

A Rise egy fiatal férfi igaz története, akit hamisan vádolnak meg nemi erőszakkal. Hitébe kapaszkodva küzd, hogy bizonyítsa ártatlanságát és visszaszerezze szabadságát.


Hit és bizalom
Istenben bízni bizonytalan időkben

A történelem során számtalan történet született olyan személyekről, akiknek hite hegyeket mozgatott meg, nemzeteket inspirált, és megváltoztatta az életüket. Ezek a hittörténetek arra emlékeztetnek bennünket..


Ismert személy
Charlie Sheen lánya átöleli Jézust

Miután befejezték a hét évadosra tervezett széria ötödik évadát, Tabish arról beszélt, mennyire érzelmesre sikerült ez az évad, ahogy 'minden felpörög' benne.







HIRDETÉS



Az Ószövetség áttekintése

Nézd meg az Ószövetségről, más néven a héber Bibliáról, avagy a Tanakh-ról szóló áttekintő videót! Itt ismertetjük az Ószövetség felépítését és gondolatmenetét.


Ez a könyv azt vizsgálja, hogy az áldozati rituálék és a tisztasági gyakorlatok hogyan nyitották meg az utat az erkölcsileg romlott izraeliták előtt, hogy Isten szövetségi partnereivé váljanak.

Mózes negyedik könyvében Izrael csak azért hagyja el a Sínai-hegyet, hogy minden lépésnél fellázadjon Isten ellen. Isten rövid távú szigorúsággal és hosszú távú nagylelkűséggel válaszol, amikor elvezeti őket az ígéret földjére.

Mózes ötödik könyvében Mózes elmondja utolsó figyelmeztető és bölcs szavait az izraelitáknak, mielőtt belépnek az ígéret földjére. Ez a Tóra epikus befejezése!

Áttekintő videó Józsué könyvéről, amely bemutatja a könyv gondolatmenetét. Mózes halála után Józsué vezeti Izraelt, és letelepednek a kánaánitáktól elfoglalt ígéret földjén.

A Bírák könyvében az izraeliták elfordulnak Istentől, majd szembesülnek a következményekkel. Isten bírákat támaszt közülük, akik helyreállítják a békét, de csak addig, amíg Izráel népe újra bűnbe nem esik, és az egész kezdődik elölről..

Sámuel első könyvében Isten – bár vonakodva, de – királyokat ad Izráelnek. Az első közülük kudarcot vall, de a második, Dávid, már hűséges utódnak bizonyul.

Sámuel második könyvében Dávidból az Istenhez leghűségesebb király válik, de aztán fellázad, aminek következtében családja és királysága lassú hanyatlásnak indul.

A királyok első és második könyvében Dávid fia, Salamon naggyá teszi Izráel királyságát, de hibái következtében belesodorja Izráelt egy polgárháborúba, mely végül pusztulással és száműzetéssel végződik.

Ézsaiás kijelenti, hogy Isten ítélete meg fogja tisztítani Izráelt, emellett felkészíti a népet a messiáskirály és az új Jeruzsálem érkezésére.

Ézsaiás könyvét két videóban mutatjuk be. Ez a videó a könyv második feléről szól. Célja, hogy megértsük, milyen egyedülállóan járul hozzá ez az írás Jézus történetéhez, illetve, hogy milyen helyet foglal el a Bibliában.





Jeremiás üzenete nem más, mint hogy Isten a babiloni fogsággal bünteti majd meg Izráelt vétkei miatt, Jeremiás pedig maga is megéli jövendölései borzalmas beteljesülését.

Ezékiel a babiloni száműzöttek között hirdeti, hogy Izráel megérdemelte a büntetést, de azt is mondja, hogy Isten igazságossága reményt ad a jövőre nézve.

Ezékiel a babiloni száműzöttek között hirdeti, hogy Izráel megérdemelte a büntetést, de azt is mondja, hogy Isten igazságossága reményt ad a jövőre nézve.

Hóseás azzal vádolja Izráelt, hogy a nép megszegte Istennel kötött szövetségét, így hát figyelmezteti őket ennek tragikus következményeire.

Jóel az 'Úr napjáról' és arról elmélkedik, hogy miként jön el az igazi bűnbánat hatására a többi prófétai könyvben is említett nagy helyreállítás.

Ámósz azzal vádolja Izráelt, hogy megszegte az Istennel kötött szövetségét, és rámutat, hogy a bálványimádás mennyi igazságtalanságot eredményezett, melyek közül a legszembetűnőbb a szegények elhanyagolása.

Abdiás kihirdeti Edóm Babilon általi pusztulását, ami egyben előrevetíti, hogyan fog elbukni Isten akaratából minden erőszakos és önhitt nemzet.

Egy ellentmondásos történet egy lázadó prófétáról, aki utálja Istent, mert az szereti az ő ellenségeit.

Mikeás azt hirdeti, hogy eljön Isten igazsága, és egy új jövőt teremt, mely szeretetet és hűséget hoz Izráel bűne és fogsága ellenére.

Náhum Ninive és Asszíria bukásán keresztül ábrázolja, ahogy Isten szembeszáll minden erőszakos emberi birodalommal, és megdönti azokat.





Habakuk ebben a könyvben azon fáradozik, hogy megértse Isten jóságát a világban uralkodó gonoszság és igazságtalanság közepette.

Zofóniás Isten mindent megtisztító ítéletét hirdeti Izráelnek, amely véget vet a gonosznak, és egy új jövőt tár fel, melyben minden ember békében élhet.

A fogság után Haggeus felszólítja Izráelt, hogy maradjon hű Istenéhez, és építse újjá a templomot.

Zakariás látomásai az eljövendő messiási királyság ígéretébe vetett reményt erősítik, és felszólítják Izráelt, hogy a száműzetés után is maradjon hű Istenhez.

Malakiás a száműzetés után önzéssel vádolja Izráelt, és kijelenti, hogy Isten ítélete megtisztítja és felkészíti a népet Isten országa eljövetelére.

A zsoltárok könyve azért született, hogy Isten népének imádságos könyve legyen, míg várják a messiást és az ő eljövendő országát.

A példabeszédek könyve bölcsességre és az "Úrnak félelmére" int, hogy megismerjük a jó életet.

Jób könyve azt a nehéz kérdést teszi fel, hogy milyen kapcsolatban áll egymással Isten és az emberi szenvedés, majd arra hív, hogy bízzunk Isten bölcsességében és jellemében.

Az Énekek éneke ókori izráeli szerelmes versek gyűjteménye, mely a szerelem és a testi vágy erejét és szépségét mint Isten ajándékát ünnepli.

Ruth könyvében egy izráelita család tragikus veszteséggel néz szembe, mindeközben pedig Isten egy nem izráelita nő hűségét használja arra, hogy helyreállítsa Dávid családját.





A Siralmak könyve egy öt gyászversből álló gyűjtemény, mely Jeruzsálemet siratja, miután Babilon lerombolta a várost.

Ezsdrás és Nehémiás könyve a fogság után Jeruzsálembe hazatérő izráelitákról szól, akik a sikerek mellett számos lelki és erkölcsi kudarcot is átélnek.

Eszter könyve két száműzött izráelitáról szól, akik által Isten megmenti népét a biztos haláltól, anélkül, hogy Isten vagy az ő munkája egyszer is említésre kerülne a könyvben.

Dániel története a babiloni fogság alatt is a hűségre biztat. Látomásai reményt nyújtanak, hogy Isten egy napon minden nemzetet uralma alá von.

A krónikák könyve újra elbeszéli a teljes Ószövetség történetét, középpontba állítva a messiáskirály eljövetelének és a templom helyreállításának reményét.

Ez a könyv megkerülhetetlenné teszi, hogy szembenézzünk azokkal a kihívásokkal, melyeket a halál és az élet kiszámíthatlansága állítanak az Isten jóságába vetett naiv hit elé.





BibleProject - Újszövetség

Az Újszövetség áttekintése

Nézd meg az egész Újszövetséget áttekintő videónkat, melyben bemutatjuk az Újszövetség felépítését, és elmondjuk, hogy miként folytatja az Ószövetség történetét.


Máté evangéliuma elmondja, hogy Isten mennyei országát Jézus a földre hozza, és halála és feltámadása által egy újfajta életre hívja a tanítványait.

Máté evangéliuma elmondja, hogy Isten mennyei országát Jézus a földre hozza, és halála és feltámadása által egy újfajta életre hívja a tanítványait.

Márk bemutatja, hogy Jézus Izráel messiása, aki szenvedése, halála és feltámadása által megnyitja előttünk Isten országát.

János evangéliuma hangsúlyozza, hogy Jézus a teremtő Isten, Izráel Istenének megtestesülése, aki azért lett emberré, hogy az egész világnak elhozza szeretetét, és az örök élet ajándékát.

János evangéliuma hangsúlyozza, hogy Jézus a teremtő Isten, Izráel Istenének megtestesülése, aki azért lett emberré, hogy az egész világnak elhozza szeretetét, és az örök élet ajándékát.

Lukács evangéliumában Jézus által betetőzik az Isten és Izráel közötti szövetség története, és Jézus az Isten országáról szóló evangéliumot a szegényeknek és a gazdagoknak egyaránt hirdeti.

Lukács evangéliumában Jézus által betetőzik az Isten és Izráel közötti szövetség története, és Jézus az Isten országáról szóló evangéliumot a szegényeknek és a gazdagoknak egyaránt hirdeti.

Az apostolok cselekedeteiben Jézus elküldi tanítványaihoz a Szentlelket, hogy erővel ruházza fel őket, és így elmondják minden népnek az ő királyságáról szóló jó hírt.

Az apostolok cselekedeteiben Jézus elküldi tanítványaihoz a Szentlelket, hogy erővel ruházza fel őket, és így elmondják minden népnek az ő királyságáról szóló jó hírt.

Pál leírja, hogy Jézus miként hozta létre Ábrahám új szövetségi családját az ő halála, feltámadása és a Lélek elküldése által.





Pál leírja, hogy Jézus miként hozta létre Ábrahám új szövetségi családját az ő halála, feltámadása és a Lélek elküldése által.

Ebben a levélben Pál megmutatja a korinthusi keresztényeknek, hogy lehet az élet összetett problémáit az evangelium szemüvegén keresztül nézni.

Ebben a levélben Pál kibékül a korinthusiakkal, rámutatva, hogy Jézus kereszthalálának botrányára miként fordítja feje tetejére az értékrendünket.

Ebben a levélben Pál arra hívja a galáciai keresztényeket, hogy ne hagyják, hogy a Tóra megtartásával kapcsolatos ellentétek megosszák a gyülekezetüket.

Ebben a levélben Pál megmutatja, hogy hogyan hoz létre a jó hír olyan etnikailag sokszínű közösségeket, amelyeket a Jézus és az egymás iránti elkötelezettség tesz eggyé.

Ebben a levélben Pál megköszöni a filippibeli keresztények bőkezűségét, és arra hívja őket, hogy tükrözzék vissza Jézus önzetlen szeretetét.

Ebben a levélben Pál arra biztatja a kolosséi keresztényeket, hogy lássák meg, hogy Jézus a valóság alapja. Így nem fognak bedőlni a más vallások által rájuk irányuló nyomásnak.

Ebben a levélben Pál arra buzdítja Thesszalonika üldözött keresztényeit, hogy legyen reménységük Jézus királyként való visszatérésében, mert ő mindent jóra fordít!

Ebben a levelében Pál tisztázza korábbi tanításait Jézus jövőbeli visszatéréséről, és megfeddi a gyülekezetet bomlasztó keresztényeket.

A Timóteushoz írt első levélben Pál elmondja Timóteusnak, hogy hogyan állítsa helyre az efezusi gyülekezet rendjét és eredeti célját, melyet tévtanítók kezdtek el bomlasztani.





A levél írásakor Pál tudja, hogy hamarosan kivégzik. Ebből a helyzetből szólítja fel Timóteust, hogy az áldozat és a kockázat nagyságától függetlenül, mindig kövesse Jézust.

Pál megbízza Tituszt, hogy mutassa meg a krétaiaknak, miként tudja belülről átformálni életüket a Jézusról szóló jó hír és a Lélek ereje.

Pál segít barátjának, Filemonnak kibékülnie szökött rabszolgájával, Onészimosszal, és rámutat, hogy Jézus miatt ők ketten egyenlőek.

 

 



# Médiatár # Sorozat # BibleProject